Obrzęk limfatyczny – leczenie w Warszawie

Obrzęk limfatyczny jest patologicznym zjawiskiem, które zwiększa ryzyko powstawania ran. Te tworzą się zwykle na skutek infekcji czy zakażenia grzybiczego. Przy obrzękniętej skórze nawet niewielkie otarcia czy zadrapania mogą powodować przerwanie naskórka. W każdym przypadku powinno się stosować leczenie mające na celu przede wszystkim zmniejszenie obrzęku, głównie wykorzystując sprawdzone opatrunki. Ich rodzaj powinien być dopasowany do aktualnego stanu obrzęku. Zwykle podczas leczenia stosuje się kilka różnych opatrunków.

Sprawdź ofertę!

Wyciek limfy przez skórę

Zazwyczaj limfa wycieka w przypadku ran, które mogą się pojawić już przy pierwszym stopniu obrzęku (np. w przypadku mocniejszych zadrapań). Do wycieku limfy dochodzi jednak najczęściej w ostatnim stadium obrzęku, kiedy jest on bardzo duży, a skóra widocznie popękana. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ znacznie zwiększa ryzyko powstawania zakażeń tkanki, które dodatkowo nasilają omawiany obrzęk. Wyciek limfy przez skórę oznacza, że należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Dbaj o czystość ran!

Wspomnieliśmy wyżej, że wyciek limfy towarzyszący popękanej skórze zwiększa ryzyko zakażenia. Z tego powodu bardzo ważnym elementem terapii jest dbanie o czystość ran. Głównie zaleca się płukanie ich solą fizjologiczną lifeproof phone case . Dzięki temu można w łatwy sposób usunąć bakterie i fragmenty martwych tkanek. W przypadku braku dostępu do soli fizjologicznej można użyć wody z kranu. Co szczególnie istotne - przemywanie ran jodyną czy wodą utlenioną może utrudnić proces gojenia. W gabinetach lekarskich rany oczyszcza się też np. ultradźwiękami czy chirurgicznie (wycinając martwe tkanki).

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Żeby przyspieszyć gojenie ran, należy przede wszystkim dbać o odpowiednią higienę obrzękniętego obszaru. Trzeba więc regularnie go przemywać, unikać jodyny i wody utlenionej, a także stosować odpowiednie opatrunki. Przypominamy, że rany w środowisku wilgotnym goją się szybciej, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Z drugiej strony trzeba chronić brzegi uszkodzonych tkanek przed maceracją, czyli w tym przypadku powiększaniem się tkanki martwiczej. Ponadto na gojenie wpływa też wielkość obrzęku, dlatego należy go redukować.

Rany limfatyczne – rodzaj opatrunku ma znaczenie

Rodzaj opatrunku odgrywa dużą rolę w leczeniu. Na przykład hydrożele zwiększają wilgoć w ranie i przyspieszają gojenie. Hydrokoloidy natomiast chronią przed bakteriami. Opatrunki piankowe pochłaniają wysięk i chronią łożysko rany. Opatrunki kolagenowe również przyspieszają regenerację tkanek, ale można ich używać tylko do ran czystych. Opatrunki ze srebrem działają przeciwbakteryjnie i używa się ich do ran zakażonych. Natomiast opatrunki DACC wiążą bakterie i pozwalają na pozbycie się ich z rany. Co ważne, mogą być łączone z innymi zabezpieczeniami.

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja:
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Numer telefonu:
+801 000 655
+48 22 613 62 56